نوآوری های فناورانه

فناوری های نوین با کاربرد در ساخت قطعات پیچیده صنعتی

امروزه فناوری های نوین در خدمت ساخت بسیاری از قطعات پیچیده صنعتی قرار گرفته اند. در این خصوص میتوان از فناوری SLM (Selective Laser Melting) نام برد. در این مطلب ضمن معرفی اجمالی این فناوری، کاربرد های آن در صنایع مختلف بررسی شده است. 

این مقاله در تاریخ 98/12/19 در وب سایت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به آدرس https://www.isna.ir/news/98121914758  منتشر شده است.

امروزه فناوری های نوین در خدمت ساخت بسیاری از قطعات پیچیده صنعتی قرار گرفته اند. در این خصوص میتوان از فناوری SLM (Selective Laser Melting) نام برد که بلحاظ ماهیت فرآیند، در خانواده فناوری های تولید افزایشی (Additive Manufacturing) دسته بندی می شود. با کمک این فناوری، پیچیده ترین قطعات صنعتی از انواع فلزات و آلیاژهای آنها بدون نیاز به قالب و ابزار و ادوات پیچیده، قابل ساخت می باشند. در این مطلب ضمن معرفی اجمالی این فناوری، کاربرد های آن در صنایع مختلف بررسی شده است.

فناوری SLM چیست؟

بر اساس تعریف ارایه شده توسط موسسه ASTM ، به فرآیند افزودن مواد به صورت جزء به جزء و اتصال این اجزاء به یکدیگر جهت ایجاد شکل و استحکام مناسب با استفاده از اطلاعات یک مدل سه بعدی، «تولید افزایشی» یا Additive Manufacturing گفته می شود که این خود به چند دسته تقسیم می شود.

یکی از این دسته فناوری ها،  فناوری SLM است. در این فناوری طی فرآیندی با استفاده از یک شعاع لیزر پرقدرت، مواد مورد نظر به صورت نقطه به نقطه ذوب و سپس جامد می شود. در این فناوری ماده ای که از آن برای ساخت قطعه استفاده می شود پودر فلز است بطوری که با قرار گرفتن در معرض حرارت حاصله از تابش لیزر، بصورت مذاب در آمده و همجوشی بین ذرات پودر فلز ایجاد می شود. این عمل لایه به لایه تکرار شده و قطعه شکل داده می شود. حرکت شعاع لیزر بر اساس اطلاعات یک مدل سه بعدی توسط رایانه مرکزی ماشین، کنترل می شود.

SLM-1

 فناوری SLM برای ساخت چه قطعاتی و از نوع موادی کاربرد دارد؟

این فناوری علاوه بر فولاد، برای تولید قطعه از فلزاتی مانند مس، تیتانیوم، آلومینیوم و نیکل و همچنین آلیاژهای آنان ایده آل است. فناوری SLM امروزه در بسیاری از صنایع پیشرفته مانند هوایی و هوانوردی، فضایی، نفت و گاز، دریایی، خودرو سازی و .... کاربرد های زیادی داشته و پیش بینی می شود ارزش بازار این فناوری تا سال 2025 به بیش از 20 میلیارد دلار برسد. هم اکنون کشورهای صاحب فناوری پیشرفته صنعتی در حال سرمایه گذاری وسیع در این فناوری می باشند و اکنون وقت آن رسیده که صنایع پیشرو در ایران نیز این فناوری را به خدمت بگیرند.

برای اینکه تصوری از توانمندی حاصل از این فناوری داشته باشید، تصویر برخی از قطعاتی که با این فناوری تولید شده اند را می توانید در ذیل مشاهده نمائید:

SLM Parts

فناوری SLM نسبت به فناوری های رایج چه مزایایی دارد؟

این فناوری نسبت به فناوری های رایج ساخت مزایای زیادی دارد که برخی از آنها را می توان بشرح ذیل بر شمرد:

1- امکان طراحی و تولید قطعات با اشکال بسیار پیچیده که با سایر روش های ساخت به سختی قابل انجام بوده و یا بطور کلی قابل انجام نیست؛

2- عدم نیاز به ماشین آلات متعدد و نیز ابزار، ادوات و جیگ و فیکسچر برای تولید؛

3- نیاز به زمان کمتر برای تولید با توجه به حذف عملیات متعدد و در نتیجه کاهش هزینه تولید؛

4- کاهش قابل توجه دور ریز مواد در حد صفر؛

5- کاهش وزن قطعات و صرفه جویی در مواد اولیه مصرفی؛

6- کاهش فضای کارگاهی مورد نیاز با توجه به ابعاد کوچک ماشین آلات؛

7- امکان کاهش موجودی انبار قطعات با توجه به کاهش زمان و سادگی تولید.

قابل ذکر است که ماشین های SLM با توجه به ابعاد نسبتاً کوچک فضا و امکانات کارگاهی زیادی نیاز ندارند و لذا یک کارگاه تولید با فناوری SLM مساحت کمتری را نسبت به کارگاه های با فناوری های معمولی نیاز دارد. در شکل زیر، نمایی ازدو نوع ماشین SLM صنعتی دیده می شود:

SLM Machines

شایان ذکر است که شرکت مشاوره تجهیز آریا (متا) از جمله شرکت های تامین کننده این فناوری و تجهیزات مربوطه بوده و آماده ارایه خدمات و آموزش به شرکتها و صنایع برای بکارگیری این فناوری می باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان همین امروز با شرکت مشاوره تجهیز آریا (مِـتا) تماس بگیرید. شما همچنین می توانید برای مشاهده مشخصات فنی تجهیزات SLM و دانلود کاتالوگ و تصاویر نمونه قطعات اینجا کلیک کنید.

برای تماس با شرکت مشاوره تجهیز آریا (متا) با شماره تلفن های 6-88910625 تماس حاصل نموده و یا به سایت شرکت به آدرس: http://www.metacoltd.com  مراجعه فرمائید. همچنبن می توانید درخواست های خود را با پست الکترونیک به این شرکت به آدرس: info@metacoltd.com   ارسال فرمائید.

شایان ذکر است که این مقاله در تاریخ 98/12/19 در وب سایت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به آدرس https://www.isna.ir/news/98121914758  منتشر شده و قابل دسترسی و مشاهده می باشد.

 SLM 3D Printer

 
نوآوری‌ها مرتبط
کاربرد فناوری های نوین در معرفی لوگو (نماد تجاری) به مشتریان

کاربرد فناوری های نوین در معرفی لوگو (نماد تجاری) به مشتریان

نوآوری های فناورانه
لوگو یا همان نماد تجاری، برای هر شرکت بیانگر هویت و نماد سالها کار و تلاش مسئولین و کارکنان آن شرکت می باشد و اهمیت زیادی دارد. یک ...
چگونه فرآیند ایده تا محصول خود را کوتاه تر کنیم

چگونه فرآیند ایده تا محصول خود را کوتاه تر کنیم

نوآوری های فناورانه
امروزه با استفاده از فناوری های نوین، براحتی می توان زمان انجام فرآیند "ایده تا محصول" را بطور قابل ملاحظه ای کوتاه تر کرد بدون ...