طراحی و استقرار نظام های نوین مدیریتی

نظر به اینکه امروزه سازمان‌ها با تغییرات شدید محیطی مواجه هستند و مرتبا با چالش‌های جدیدی روبرو می‌شوند، لذا توجه به استقرار نظام‌های مدیریتی در سازمان بیش از پیش ضروری است. مدیریت نوین بطور خلاصه، هنر به کارگیری خلاقیت و نبوغ کارکنان و یافتن راه‌های بهبود مستمر در جهت استفاده بهینه از منابع محدود موجود و در نتیجه بقاء و رشد  سازمان می‌باشد. بدین ترتیب در طول سالیان گذشته، نظام‌های نوین مدیریتی و تعالی سازمانی در راستای بهبود مستمر و افزایش بهره وری شکل گرفته و سازمان‌ها با پیاده سازی نظام مدیریت کیفیت بعنوان نظام مدیریتی پایه، عملاً با نظام‌های نوین مدیریت آشنا شده و درصدد استقرار آنها برآمدند. از آنجا که هدف اصلی تمامی این نظام‌ها ایجاد راهکارهایی برای بهبود کیفیت، افزایش بهره وری و استفاده بهینه از منابع سازمانی است، لذا نمی‌توان آ ن ها را به صورت جزایری جداگانه در بدنه کل سازمان در مستقر نمود و ضروری است بصورت بکپارچه پیاده سازی و مستقر شوند. از جمله این نظام‌ها می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:

نظام مدیریت فناوری و نوآوری

فناوری

امروزه صاحبنظران معتقدند که فناوری به چهار جزء وابسته به یکدیگر و دارای ارزش برابر بشرح ذیل تشکیل می شود:

 • سخت افزار (Hard-ware): ساختار فیزیکی و آرایش منطقی تجهیزات و ماشین آلاتی که قرار است برای انجام کار ، مورد استفاده قرار گیرد.
 • نرم افزار (Soft-ware): برنامه مورد استفاده درفرآیند استفاده از سخت افزار برای انجام وظایف لازم.
 • سازمان افزار (Orga-ware): ساختار سازمانی و چیدمان نیروی انسانی لازم جهت دستیابی به فناوری
 • اطلاعات افزار (Info-ware): دانش اطلاعات فنی و مهارت فراگرفته شده یا کسب شده درباره نحوه انجام درست کارها که می تواند نتیجه تجربه ، انتقال دانش یا تمرین عملی باشد.

مدیریت فناوری

مدیریت فناوری یک حوزه تخصصی میان رشته ای است که علوم مهندسی، دانش و هنر مدیریت را در جهت خلق ثروت تلفیق و یکپارچه می کند. خلق ثروت می تواند در اثر عواملی چون تقویت دانش ، سرمایه معنوی ، بهره برداری موثر از منابع ، حفظ محیط زیست و دیگر عواملی باشد که در افزایش سطح استاندارد و کیفیت زندگی موثرند.


نوآوری و مدیریت نوآوری 

نوآوری شامل خلق کالا، خدمت یا فرآیندی می باشد که برای سازمان جدید است. نوآوری، معرفی کالا یا خدمت جدید به بازار و تجاری کردن آن است. نوآوری به اولین بار استفاده کردن از یک ایده به وسیله یک سازمان اطلاق می شود چه آن ایده پیش از این به وسیله سازمان های دیگر استفاده شده باشد چه نشده باشد. یک نوآوری می تواند تغییری باشد در فرآیند و روش ها بنحوی که موجب ارتقای بهره وری شود. مدیریت نوآوری عبارت است از سازماندهی سیستماتیک فعالیت های نوآورانه در سطح یک بنگاه بنحوی که منجر به نتیجه مطلوب برای بنگاه بر اساس اهداف مربوطه گردد.


لزوم استقرار نظام مدیریت فناوری و نوآوری در سازمان

در جهان امروز، تغییرات تکنولوزیک آن قدر گسترده و بزرگ است که افراد و اغلب موسسات به سختی می توانند آن را دنبال کنند.کشورها، صنایع و افراد می باید برای عقب نماندن از تغییرات تکنولوژی و مهار کردن آن، قابلیت های خود را افزایش دهند. با افزایش سرعت تغییر در تکنولوژی، مدیران موفق آن مدیرانی هستندکه از تغییرات به نفع سازمان خود استفاده می کنند. نقش یک مدیر در یک محیط تکنولوژیکی قابل پیش بینی و نسبتاً با ثبات، بهینه کردن نحوه استفاده از منابع موجود است. ولی در یک محیط پویا با تغییر سریع فناورانه، وظایف مدیر فراتر از مدیریت منابع جدید است و او باید بتواند هم فناوری و هم نوآوری را مدیریت کند. نظام مدیریت فناوری و نوآوری در یک بنگاه پیشرو، ابزاری است قدرتمند در دست مدیر تا بتواند این وظایف را بخوبی انجام دهد.


در این راستا، شرکت متا با بهره گیری از کارشناسان خبره و مجرب، آماده استقرار نظام مدیریت فناوری و نوآوری و ارایه آموزش ها و مشاوره های لازم به سازمان ها و شرکت ها می باشد. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و یا ثبت درخواست خود با کارشناسان ما تماس حاصل فرمائید.

نظام مدیریت دانش

مديريت دانش، فرآیندی است سیستماتیک برای رسيدن به اهداف مورد نظر با بهره برداری بهينه از دانش و يا توانايي يك سازمان در استفاده از سرمايه معنوي (تجربه و دانش فردي موجود نزد هریک از کارکنان) و نیز دانش دسته جمعي است. مديريت دانش، راز موفقيت سازمان‌ها در قرن 21 است. دانش، مفهومي فراتر از داده و اطلاعات است. دانش به مجموعه اطلاعات، راه كار عملي مرتبط با آن، نتايج به‌كارگيري آن در تصميمات مختلف، آموزش مرتبط با آن، نگرش افراد در مشاغل و مسئوليت‌هاي مختلف در ارتباط با آن گفته مي‌شود. دانش هر فرد، حتي در موردي خاص، ممكن است با ديگران متفاوت باشد. دانش زيربناي مهارت و تجربه و تخصص هر فرد است.

هر سازمان براي دستيابي به اهداف خود، از مجموعه دانشي استفاده مي‌كند كه نزد تك‌تك افراد و در ذهن آنها انباشته شده است. در صورت عدم مدیریت اين دانش‌ها، مي‌توان شكست سازمان يا بالا بودن هزينه‌هاي ناشي از تكرار برخي فرايندهاي تصميم‌گيري و عدم استفاده مطلوب از سوابق تجربي و تصميم‌گيري‌ها را انتظار داشت. به همين دليل، سازمان‌هاي پيشرو اقدام به جمع‌آوري دانش نهفته نزد پرسنل و گروه‌هاي كاري مي‌كنند كه به آن «سرمايه دانش» گفته مي‌شود.

امروزه سرمايه‌هاي يك سازمان تنها سرمايه مالي و فيزيكي نيست بلكه سرمايه دانش افراد مهمتر از آن دو بوده و مورد توجه مديران قرار گرفته است. به بياني ديگر، مديريت نيروي انساني، وجه پيچيده مديريت دانش است. مديريت دانش، طبعاً باعث پيشرفت و تكامل ديگر سيستم‌هاي سازمان از قبيل نظام مدیریت کیفیت شده و موقعيت سازمان ها را در فرصت‌هاي جديد، تقويت و پشتيباني مي‌كند. نظام مدیریت دانش ابزاری است پیشرفته و قدرتمند در دست مدیر تا به اهداف سازمان در این حوزه جامه عمل بپوشاند.

در این راستا، شرکت متا با بهره گیری از کارشناسان خبره و مجرب آماده استقرار نظام مدیریت دانش و ارایه آموزش ها و مشاوره های لازم به سازمان ها و شرکت های مخاطب می باشد. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و یا ثبت درخواست خود با کارشناسان ما تماس حاصل فرمائید.

نظام مدیریت تحقیق و توسعه

امروزه تحقیق و توسعه(R&D) تاثير مستقيمي بر نوآوري، بهره‌وري، كيفيت، سطح استاندارد زندگي، سهم بازار و نيز ديگر عواملي كه در افزايش توان رقابتي سازمان‌ها موثر هستند، دارد. با ظهور پديده جهاني شدن، روش‌هاي كسب فناوری نيز تغيير كرده و روش‌هاي جديدي خلق گرديده كه به سازمان‌ها امكان انجام تحقيقات در سطوح مختلف را مي‌دهد.

اصطلاح تحقیق و توسعه ‏‎(Research and Development)‎‏ طبق نظر موسسهOECD ‏‎(Organization For Economic Co-operation and Development) ‎‏ که متشکل از نمایندگان30 کشور پيشرفته دنيا است، به معناي فعاليت هاي سازنده حاصل از يک فرآیند سيستماتيک است که با هدف افزايش دانش انساني و فرهنگ اجتماعي و بهره گيري از اين دانش در کاربردهاي جديد انجام می شود. امروزه گسترش و طراحي محصولات جديد بيش از پيش به عنوان عامل اصلي و نهايي شرکت ها مطرح است.

در صنعت امروز که با سرعت سرسام آوري در حال تغيير است، توقف و ايستايي به منزله مرگ تدريجي يک شرکت خواهد بود و اين الزام به دليل تغييرات و توسعه مداوم تکنولوژي، وجود رقبا و همچنين تعيين اولويت نياز مشتريان پديد آمده است. ‏ (R&D) جدا از وابستگي مشخص اش با توسعه تکنيکي و علمي داراي معناي اقتصادي ويژه نيز است. امروزه در بسياري از کشورهاي دنيا، سرمايه گذاري براي ‏ (R&D) بازتاب يک حرکت سازماني يا دولتي در جهت فراتر رفتن از سود و بازدهي فعلي و بهبود عملکرد و بازدهي در آينده است. امروزه نظام مدیریت تحقیق و توسعه به عنوان ابزاری قوی در سازمان هایی که به این امر اهتمام دارند پیاده سازی شده تا مدیران شرکت با خیالی آسوده تر به اهداف خود بیاندیشند و به سمت براورده شدن آنها حرکت کنند.

در این راستا، شرکت متا با بهره گیری از کارشناسان خبره و مجرب آماده استقرار نظام مدیریت تحقیق و توسعه و ارایه آموزش ها و مشاوره های لازم به سازمان ها و شرکت های مخاطب می باشد. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و یا ثبت درخواست خود با کارشناسان ما تماس حاصل فرمائید.

نظام مدیریت پیشنهادات

امروزه كاركنان سازمان، نه ابزار و وسيله بلکه خود عامل تحقق اهداف سازمان هستند. سازمانهایی که بدین حقیقت پي برده اند جلب مشارکت کارکنان را در صدر برنامه هاي خود قرار داده اند، چراکه همفکري، مشارکت و بهره گيري از خرد جمعي موجب مي‌شود تا امور به وجه بهتري انجام شود. همچنين منابع انساني از عوامل زيربنایي فرآيند توسعه محسوب می شوند و هرگونه توفيق در فرآيند توسعه پايدار مشروط به توفيق در توسعه منابع انساني است. ازاين رو نظام‌هاي مديريتي مرتبط با توسعه‌ منابع انساني از جايگاه ويژه‌اي در تحقق اهداف سازمان برخوردار است.

نظام پیشنهادها به عنوان يک نظام مطلوب و کارآمد، هم از لحاظ نظري و هم در عمل، كارآيي و اثربخشي خود را درجهت توسعه منابع انسانی به اثبات رسانده و در قوانين، برنامه ها، دستورالعمل ها و بخشنامه هاي مختلف دولت نيز مورد تاييد قرار گرفته است. نظام پیشنهادات یکی از تحولات سازمانی به منظور ترویج مدیریت مشارکتی در سازمان‌ها و نهادها است. با بهره‌گیری از این نظام، پذیرش و بررسی پیشنهادها به منظور زمینه‌سازی تحقق مشارکت پرسنل در دستور کار سازمان‌ها قرار می گیرد. امروزه با بکار گیری فناوری اطلاعات و ارتباطات و توسعه نرم افزارهای کاربردی در این زمینه، استقرار نظام پیشنهادات بصورت مکانیزه در سازمان ها امکان پذیر گشته است.

در این راستا، شرکت متا با بهره گیری از کارشناسان خبره و مجرب آماده استقرار سیستم پیشنهادات و ارایه آموزش ها و مشاوره های لازم به سازمان ها و شرکت های مخاطب می باشد. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و یا ثبت درخواست خود با کارشناسان ما تماس حاصل فرمائید.

نظام مدیریت زنجیره تامین

مدیریت زنجیره تأمین (SCM) عبارتست از فرایند برنامه‌ریزی، اجرا و کنترل عملیات مرتبط با زنجیره تأمین. در بهینه‌ترین حالت ممکن. مدیریت زنجیره تأمین دربرگیرنده تمامی جابجایی‌ها و ذخیره مواد اولیه، موجودی در حین کار و محصول تمام شده از نقطه شروع اولیه تا نقطه پایان مصرف می‌باشد. مدیریت زنجیره تأمین یک رویکرد یکپارچه سازی برای برنامه‌ریزی و کنترل مواد، قطعات و سامانه ها و همچنین اطلاعات مربوط به انها می‌باشد که از تأمین کنندگان تا مشتریان جریان دارد همانگونه که وظایف مختلف در یک سازمان جریان دارد. مدیریت زنجیره تأمین، مدیریت موجودی با تمرکز بر مدیریت عملیات را با رویکرد تحلیلی به ارتباطات سازمانی در یک بنگاه صنعتی مرتبط می کند. این رشته در طی سالهای اخیر دارای اهمیت فراوانی شده است.

وظیفه مدیریت زنجیره تأمین، مدیریت و هماهنگ‌سازی جریان‌های مختلف درون آن می‌باشد. یکی از چالش‌های مهم مدیریتی در این زمینه، هماهنگ‌سازی جریان مواد بین چندین سازمان و در درون هر سازمان است. به منظور نیل به این مهم، نیازمند استفاده از فناوری ‌ها و ابزارهایی جهت ردیابی مواد و قطعات در مسیر های طی شده از مبدأ به مقصد و ثبت اطلاعات در هر مرحله می‌باشد. مدیریت زنجیره تأمین بر تمام فعالیتهای مرتبط با جریان و تبدیل کالاها از مرحله ماده خام (استخراج) تا تحویل به مصرف‌کننده نهایی و نیز جریانهای اطلاعاتی مرتبط با آنها نظارت دارد. نظام مدیریت زنجیره تامین امروزه بصورت مکانیزه و با استفاده از نرم افزارهای قوی در شرکت ها و سازمان هایی که به امر توجه ویژه دارند پیاده سازی شده و باعث ثبات در فعالیت های تولیدی سازمان می گردد.

در این راستا، شرکت متا با بهره گیری از کارشناسان خبره و مجرب آماده استقرار نظام مدیریت زنجیره تامین و ارایه آموزش ها و مشاوره های لازم به سازمان ها و شرکت های مخاطب می باشد. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و یا ثبت درخواست خود با کارشناسان ما تماس حاصل فرمائید.

نظام مدیریت ارتباط با مشتریان

نظام مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) به اقدامات، استراتژی‌ها و تکنولوژي‌هایی گفته می‌شود که شرکت‌ها و سازمان ها برای مدیریت و تجزیه و تحلیل تعاملات‌شان با مشتریان‌ با هدف بهبود ارتباطات تجاری و افزایش فروش به کار می‌گیرند. نظام CRM با هدف گردآوردی اطلاعات در مورد مشتریان از طریق کانال‌های مختلف، یا مراکز ارتباطی مختلف مانند وب‌سایت شرکت، تلفن، ایمیل مستقیم، کانال‌های بازاریابی و رسانه‌های اجتماعی، طراحی می‌شوند. سیستم‌های مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) می‌توانند به کارمندانی که ارتباط مستقیم با مشتریان دارند، اطلاعاتی درباره‌ی شخصیت، تاریخچه‌ی خرید، علائق و نگرانی‌های‌شان بدهند.

مدیریت ارتباط با مشتری یک راهبرد تجاری جهت انتخاب و مدیریت مشتریان برای بهینه کردن و بالا بردن ارزش شرکت و همچنین فروش در دراز مدت است. این نظام، استراتژی جامع کسب و کار و بازاریابی است که فناوری، فرایندها و تمامی فعالیتهای کسب و کار را حول مشتری یکپارچه ساخته و در حقیقت یک نظام اطلاعاتی یکپارچه است که برای برنامه‌ریزی، زمان‌بندی و کنترل فعالیت‌های قبل و بعد از فروش سازمان و با هدف توانمند سازی مشتریان جهت تعامل با سازمان از طریق ابزارهای متعدد ارتباطی به کار می‌رود.

امروزه با گسترش ارتباطات آنلاین، پیاده سازی نظام مدیریت ارتباط با مشتریان در سازمان ها با کمک نرم افزار هایی که برای این منظور طراحی شده اند، با راحتی بیشتری صورت می پذیرد. در این راستا، شرکت متا با بهره گیری از کارشناسان خبره و مجرب، اماده استقرار این سیستم و ارایه آموزش ها و مشاوره های لازم به سازمان ها و شرکت ها می باشد. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و یا ثبت درخواست خود با کارشناسان ما تماس حاصل فرمائید.

نظام مدیریت پروژه

امروزه مدیران صنعتی و عملیاتی که اجرای پروژه های کوچک و بزرگ را هدایت و نظارت می نمایند، با چالش ها و دغدغه بسیاری مواجهند و عملا زمان و هزینه بسیار زیادی برای یافتن مناسب ترین راهکار در مواجه با این چالش ها صرف می شود: برخی از این چالش ها عبارتند از:

 • کدام یک از پروژه های پیش روی سازمان به بهترین نحو با اهداف راهبردی آن انطباق دارندو چگونه می توان بر روند اجرای پروژه های جاری و مسایل مالی آن ها کنترل و نظارت کامل داشت؟
 • هر پروژه چه زمانی و با چه هزینه ای به پایان خواهد رسیدو چگونه می توان چرخه عمر یک پروژه را کوتاه تر کرد و آن را سریعتر به پایان رسانید؟
 • چگونه می توان با تامین کنندگان، پیمانکاران جزء و کارفرمایان، به بهترین نحو همکاری و مشارکت داشت؟
 • هرکدام از اعضای سازمان به چه میزان در راستای پیشبرد پروژه ها فعالیت داشته اند و اعضای تیم پروژه ها چقدر در حل مشکلات و چالش های پورتفولیو سازمان مشارکت می کنند؟
 • چگونه می توان حداکثر اطلاعات مرتبط با هر پروژه را با حداقل خطا و تاخیر رد و بدل نمود و یا اینکه چگونه می توان ارتباطات سازمان و پروژه های آن را با حداکثر اثربخشی مدیریت نمود؟
 • مزیت های رقابتی، مهارت و توانمندی نیروی انسانی سازمان کدام است و چگونه می توان به شیوه اثربخشی بکار گرفته شوند؟
 • چگونه می توان در کمترین زمان ، کامل ترین و به روز ترین گزارشات را در سطوح مختلف و برای ذینفعان متعدد تولید و ارائه نمود؟

در طی سال‌های اخیر، دانش و حرفه مدیریت پروژه از حرفه‌ای موقتی و کمکی در سازمان‌ها به یک حرفه کاملاً مجزا به مانند سایر مشاغل دیگر تبدیل شده است. آن دسته از سازمان‌هایی که در گذشته به حرفه مدیریت پروژه به عنوان عاملی صرفاً در جهت بهبود وضعیت پروژه‌های خود نگاه می‌کردند و بودن آن را بهتر از نبودن آن تشخیص می‌دادند، امروزه مدیریت پروژه را به عنوان امری ضروری و راهی بسیار مهم و بلندمدت برای نجات سازمان و بقاء آن می‌دانند. امروزه سطح بالای کیفی نظام و سیستم مدیریت پروژه جزئی از مزایای رقابتی و شایستگی‌های استراتژیک هر سازمان تلقی شده و به آنهاکمک می‌کند تا توان رقابت‌پذیری خود را در آینده بازار کسب و کار تعالی بخشند. اهدافمورد نظر از استقرار این نظام، رشد، توسعه و بهبود فرآیند مدیریت پروژه، طراحی ساختار، استقرار و نظارت کیفی بر شکل‌گیری و بلوغ نظام مدیریت پروژه در سازمان ها می‌باشد که در فازهای ذیل انجام خواهد گرفت:

 • نیازسنجی طرح و ارزیابی وضعیت جاری نظام جامع مدیریت پروژه، تدوین چشم‌انداز مطلوب نظام جامع مدیریت پروژه، طراحی مدل تعالی وابسته به آن و تحلیل شکاف بین وضعیت جاری و چشم‌انداز مطلوب توسعه نظام مدیریت پروژه
 • طراحی ساختار نهایی و برنامه‌های عملیاتی نظام جامع مدیریت پروژه، آماده‌سازی بسته متدولوژیمناسب جهت مدیریت پروژه‌های سازمان به همراه کلیه فرآیندها، رویه‌ها، فرم‌ها و الگوهای مورد نیاز و تدوین برنامه‌های آموزشی مورد نیاز
 • پیاده‌سازی، استقرار نظام جامع مدیریت پروژه، نظارت بر روند پیاده‌سازی و بازبینی متدولوژی ارائهشده، شروع تعدادی از پروژه‌های موجود به صورت پایلوت، ارائه برنامه‌های آموزشی و سرویس‌های مدیریت پروژه

شایان ذکر است که استاندارد ایزو ۱۰۰۰۶ مربوط به مدیریت کیفیت که توسط سازمان بین‌المللی استانداردسازی توسعه داده شده است شامل نکات و راهنمایی هایی برای مدیریت کیفیت در پروژه‌ها می‌باشد. این استاندارد برای تمام پروژه‌ها صرف نظر از طول و مدت زمان و همچنین میزان گستردگی محیطی و جغرافیایی قابلیت کاربرد دارد و همچنین می‌تواند برای انواع مختلف محصولی و خدماتی نیز به کار برود . شایان ذکر است که این ایزو راهنمای اجرایی برای مدیریت پروژه نمی‌باشد، بلکه در قالب مدیریت کیفیت راهنمایی هایی برای مدیران مسئول پروژه بمنظور حفظ کیفیت در طول انجام پروژه ارائه می‌دهد . ضمناً باید به این امر نیز اشاره کرد که ایزو ۱۰۰۰۶ تنها یک راهنما است و نمی‌تواند به عنوان مدرک و یا گواهی به کسی اعطا گردد ولی در قالب سمینار ها و دوره های آموزشی کوتاه مدت قابل ارایه است. در این راستا، شرکت متا با بهره گیری از کارشناسان خبره و مجرب آماده استقرار سیستم مدیریت پروژه و ارایه آموزش ها و مشاوره های لازم به سازمان ها و شرکت های مخاطب می باشد.. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و یا ثبت درخواست خود با کارشناسان ما تماس حاصل فرمائید.

مقالات مرتبط